Świętokrzyski Portal Innowacji
 
Wersja dla niewidomych
Szukaj


English version


Jesteś 384304 gościem
na naszej stronie
Świętokrzyski Portal Innowacji - Światowy sukces młodych wynalazców z Połańca

W dniach 15 - 19 listopada odbyły się w Brukseli Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA”. Targi stanowią czołową światową imprezę wystawienniczą w dziedzinie wynalazczości. Poświęcone są transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

Uczniowie Technikum Elektronicznego w Połańcu, Kamil Bączek i Wojciech Dyl, zaprezentowali pracę „SAFE STEP”- BEZPIECZNA LASKA DLA NIEWIDOMYCH”. Urządzenie jest wyposażone w układ automatycznie włączanego oświetlenia laski, zwiększający bezpieczeństwo, czujnik sygnalizujący zbliżanie się do przeszkody poprzez wibrację rękojeści oraz kółko prowadzące, ułatwiające korzystanie z laski osobom z niedowładem ręki. Praca, zyskując szczególnie pochlebne recenzje (ośmiu niezależnie oceniających ekspertów z różnych krajów), została nagrodzona ZŁOTYM MEDALEM z wyróżnieniem. Jest to pierwsze w historii targów, tak wysokie wyróżnienie, przyznane dla młodych wynalazców.

TARGI BRUSSELS INNOVA, to impreza wystawiennicza dedykowana „dorosłym”. W spisie wystawców są firmy, instytuty naukowe i konsorcja przemysłowe z całego świata. Tegoroczne złote, srebrne i brązowe medale dla Polski zdobywali m.in. pracownicy naukowi Politechnik, Instytutów Naukowych i innowacyjnych firm komercyjnych. W targach uczestniczyli wynalazcy z krajów europejskich oraz m.in. z Arabii Saudyjskiej i Tajwanu.

Wynalazek Kamila i Wojtka był prezentowany w głównych wiadomościach telewizji belgijskiej i wzbudził tak ogromne zainteresowanie, że w kolejnym dniu targów stoisko uczniów połanieckiego technikum było oblegane przez zwiedzających. Młodzi wynalazcy zastanawiają się teraz, jak zrealizować pierwsze komercyjne zamówienia złożone przez francuskich inwestorów. Warto dodać, że wynalazek uzyskał już pozytywną opinię Polskiego Związku Niewidomych, Policji oraz potencjalnych użytkowników.

Eliminacją do brukselskich targów był ogólnopolski konkurs MŁODY WYNALAZCA, objęty m.in. patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W jury zasiadają wybitni eksperci, będący pracownikami naukowymi wiodących uczelni technicznych w kraju. Do startu
w zmaganiach konkursowych są uprawnieni młodzi wynalazcy do 25 roku życia (uczniowie, studenci, młodzi pracownicy naukowi). Uczniowie z Połańca w edycji 2012  zdobyli pierwsze i trzecie miejsce w Polsce.

Dla przypomnienia, jest to kolejny sukces uczniów Zespołu Szkół w Połańcu. W ubiegłym roku w konkursie Młody Wynalazca Marcin Rędziński i Łukasz Lizak za wykonanie pracy „Kalkulator sklepowy”, zdobyli trzecie miejsce w Polsce, a później na BRUSSELS INNOVA 2011 brązowy medal i nagrody specjalne - Stowarzyszenia Wynalazców Francuskich i nagrodę Leonardo da Vinci dla najlepszych młodych wynalazców).

Wszyscy laureaci są absolwentami Technikum Elektronicznego w Połańcu o specjalności „elektryczna i elektroniczna automatyka przemysłowa”). Ich promotorami są Beata i Mariusz Zyngierowie, którzy od lat inspirują i wszczepiają uczniom pasję zdobywania wiedzy. Sami mają na swoim koncie liczne sukcesy. Beata Zyngier jest tegoroczną laureatką konkursu „Nauczyciel Roku” oraz międzynarodowego konkursu UE na nazwę nowego programu "Horizon 2020 - the Framework Programme for Research and Innovation". Mariusz Zyngier, to europejski jedyny polski ambasador programu Leonardo da Vinci (nagrodzony przez Komisję Europejską w roku 2006), najlepszy nauczyciel przedmiotów zawodowych w ogólnopolskim konkursie Nauczyciel Roku (2004). Oboje są promotorami i wychowawcami dziesiątek laureatów i finalistów ogólnopolskich konkursów i olimpiad zawodowych
z dziedziny elektrotechniki i elektroniki.

Materiał udostępniony przez:

Stanisław Rogala - dyrektor Zespołu Szkól w Połańcu

Data dodania: środa, 21 listopada 2012
 
Baner Regionalna Strategia Innowacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe
Logo projektu Usługi doradcze dla MŚP
Logo projektu KEEP ON
Logo projektu ENERSELVES
Baner aktualizacji uszczegółowienia inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region
Współpraca międzynarodowa
Kręgi innowacji
Innowacje na Facebooku
Kanał You Tube
Nowości

 
cofnij do góry
copyrights @ 2010 - 2024
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Inwestycji i Rozwoju
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy


Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego