Świętokrzyski Portal Innowacji
 
Wersja dla niewidomych
Szukaj


English version

"Najszybszym sposobem na odniesienie sukcesu jest podwojenie tempa popełniania pomyłek."
Thomas Watson,
twórca potęgi IBM

Jesteś 384304 gościem
na naszej stronie
Świętokrzyski Portal Innowacji - Krajowa Giełda Wynalazczości Studenckiej

Politechnika ŚwiętokrzyskaW dniach 18-19 października na Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się Krajowa Giełda Wynalazczości Studenckiej, inicjatywa wspomagająca młodych twórców i stwarzająca warunki do popularyzacji i promocji wyników ich pracy.

W ramach KGWS zaprezentowane zostały prace biorące udział w konkursie „Student-wynalazca”. Konkurs adresowany był do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwentów, którzy w trakcie studiów dokonali samodzielnie lub wspólnie wynalazku lub wzoru użytkowego i zgłosili go do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

W pierwszym dniu Giełdy odbyła się konferencja, podczas której autorzy, w trakcie kilkuminutowych prezentacji mieli możliwość przedstawienia  swoich wynalazków przed Komisją Konkursową w składzie: dr hab. inż. Michał Szota, prof. PCz  – Prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, prof. Zbigniew Kowal -  Przedstawiciel Politechniki Świętokrzyskiej, Grzegorz Robak – Przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Marek Truszczyński – Ekspert Departamentu Badań Patentowych, Urząd Patentowy

Swoje wynalazki zaprezentowali studenci wielu krajowych uniwersytetów i uczelni technicznych, m.in.. Uniwersytetu Gdańskiego, AGH w Krakowie czy Politechniki Poznańskiej.  Wśród nich także przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej. Mariola Starzomska opracowała urządzenie do przetwarzania energii słupa wody, które może być zastosowane na niewielkich ciekach wodnych, zastępując duże turbiny; Wojciech Sadkowski, również z PŚk zaprezentował silnik cieplny Stirlinga, a Paweł Zagniński układ sterowania elektromechanizmem.

Efektem pracy Komisji Konkursowej było wyłonienie laureatów i przyznanie wyróżnień.  Nagrody w postaci aparatów fotograficznych i oceny potencjału wdrożeniowego wynalazku otrzymali zdobywcy złotego, srebrnego i brązowego medalu:

  • Natalia Kujawska i Szymon Talbierz z Uniwersytetu Gdańskiego (medal złoty) za  „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków”;
  • Sebastian Łaźniak, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (medal srebrny) za „Pojemnik do wyznaczania zawartości węglowodanów w produktach spożywczych”;
  • Franciszka Kornecka z  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (medal brązowy) za  „Siedzisko porodowe”.

Ponadto przyznano trzy wyróżnienia, których zdobywcy otrzymali pamięć USB.

W drugim dniu KGWS zostały zaaranżowane spotkania brokerskie „wynalazca – partner biznesowy”. Zgromadzenie w jednym miejscu i czasie młodych wynalazców zaowocowało nawiązaniem bezpośrednich kontaktów „wynalazca-wynalazca”, „wynalazca-partner biznesowy”, „wynalazca-naukowiec”, przyczyniając się tym samym do inicjowania wspólnych przedsięwzięć wdrożeniowych i badawczych.

Całość projektu realizowana była w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego KREATOR INNOWACYJNOŚCI - WSPARCIE INNOWACYJNEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI AKADEMICKIEJ, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Politechniką Świętokrzyską, a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą w Warszawie.

Get Adobe Flash player

Data dodania: poniedziałek, 22 października 2012
 
Baner Regionalna Strategia Innowacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe
Logo projektu Usługi doradcze dla MŚP
Logo projektu KEEP ON
Logo projektu ENERSELVES
Baner aktualizacji uszczegółowienia inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region
Współpraca międzynarodowa
Kręgi innowacji
Innowacje na Facebooku
Kanał You Tube
Nowości

 
cofnij do góry
copyrights @ 2010 - 2024
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Inwestycji i Rozwoju
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy


Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego