Świętokrzyski Portal Innowacji
 
Wersja dla niewidomych
Szukaj


English version

"Najszybszym sposobem na odniesienie sukcesu jest podwojenie tempa popełniania pomyłek."
Thomas Watson,
twórca potęgi IBM

Jesteś 384304 gościem
na naszej stronie
Świętokrzyski Portal Innowacji - Kielczanin finalistą polskich eliminacji unijnego konkursu uczniowskich projektów badawczych

Projekt badawczy „Inwentaryzacja drzew i krzewów na Cmentarzu Starym w Kielcach ze wskazaniem kandydatów na drzewa pomnikowe” autorstwa Łukasza Niedzieli, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Kielcach, znalazł się wśród 20 prac, zakwalifikowanych do finału polskich eliminacji 25. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku, jako kontynuacja międzynarodowego konkursu Philipsa, organizowanego od 1968 roku.

Wymagane jest przedstawienie wyników własnej pracy badawczej lub technicznej. Prace powinny powstać przed podjęciem studiów i nie mogą mieć więcej niż trzech autorów. Polskie Eliminacje organizowane są od 1995 roku przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, stowarzyszenie pracujące od ponad 30 lat z utalentowanymi uczniami.

 

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłoszono aż 59 prac z wielu dziedzin, m.in. biologii, chemii, fizyki, informatyki, matematyki i techniki. Niektóre badania prowadzono w 2- lub 3-osobowych zespołach, zatem Konkurs zgromadził 71 młodych naukowców z całej Polski. Prace zgłaszane do Polskich Eliminacji Konkursu muszą zostać wcześniej nagrodzone w ogólnopolskim konkursie lub olimpiadzie przedmiotowej, albo posiadać rekomendację samodzielnego pracownika naukowego. Jury konkursu  w połowie stycznia wybrało najlepsze prace, których autorzy będą mogli w dniach 15-17 marca              w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie osobiście przedstawić wyniki badań oraz przedyskutować je z sędziami.

Spośród finalistów tegorocznych eliminacji wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na finały międzynarodowe Konkursu EUCYS 2013, które odbędą się we wrześniu w Pradze. Grono laureatów polskich eliminacji - większe niż sama reprezentacja - może liczyć na nagrody pieniężne, rzeczowe i indeksy na najlepsze polskie uczelnie.

Niemal co roku młodzi zdolni Polacy przywożą z finałów europejskich główne nagrody i dodatkowe wyróżnienia. Od 1995 roku, kiedy to Polska po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie, międzynarodowe jury nagrodziło 28 projektów z naszego kraju (łącznie 34 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 17 dodatkowych. Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy (80 nagród) oraz Brytyjczycy (42 nagrody), przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w Konkursie od jego początku, czyli od 1989 roku. Nic dziwnego, że nasi młodzi naukowcy występują zwykle w roli faworytów, a wszyscy z uwagą przyglądają się kolejnym projektom badawczym polskich uczniów.

Źródło: PAP, www.fundusz.org

Data dodania: poniedziałek, 28 stycznia 2013
 
Baner Regionalna Strategia Innowacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe
Logo projektu Usługi doradcze dla MŚP
Logo projektu KEEP ON
Logo projektu ENERSELVES
Baner aktualizacji uszczegółowienia inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region
Współpraca międzynarodowa
Kręgi innowacji
Innowacje na Facebooku
Kanał You Tube
Nowości

 
cofnij do góry
copyrights @ 2010 - 2024
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Inwestycji i Rozwoju
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy


Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego