Świętokrzyski Portal Innowacji
 
Wersja dla niewidomych
Szukaj


English version

"Najszybszym sposobem na odniesienie sukcesu jest podwojenie tempa popełniania pomyłek."
Thomas Watson,
twórca potęgi IBM

Jesteś 384304 gościem
na naszej stronie
Świętokrzyski Portal Innowacji - Nominacje w konkursie PRIX GALIEN Polska 2015

5 października br. kapituła Prix Galien Polska pod przewodnictwem prof. Cezarego Szczylika, przy wsparciu wiceprzewodniczącej prof. Grażyny Rydzewskiej ogłosiła listę nominowanych w 4 kategoriach konkursowych. Zwycięzców polskiej edycji tego najbardziej prestiżowego na świecie konkursu w zakresie medycyny i farmacji poznamy już 17 listopada podczas uroczystej gali, która w tym roku odbędzie się w Hotelu Sheraton w Warszawie.


„To, co wydarzyło się w poniedziałek, to przede wszystkim wyrażenie przez większość członków kapituły zdecydowanego stanowiska odnośnie istotnych różnic między tym, co jest innowacyjne, a tym, co jest wtórne. Dzięki temu porozumieniu, członkowie kapituły w sposób jednogłośny zaakceptowali tę część zgłoszeń, które rzeczywiście noszą znamiona innowacyjnych”.
- podkreśla prof. Szczylik.

„Niektóre z nominowanych projektów są przełomowe. Dotyczą leczenia nowotworów, chorób przewodu pokarmowego, czy szczepionek. Niewykluczone, że niektóre z tych rozwiązań zostaną w przyszłości uhoronowane nagrodą Nobla za rzeczywisty przewrót w świecie medycyny”.
- prognozuje prof. Szczylik.

 

PRIX GALIEN Polska 2015 - nominacje:

I.  kategoria: Innowacyjny produkt leczniczy:

1.1 innowacyjny produkt leczniczy w leczeniu otwartym:
a. TAKEDA za: vedolizumab wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego-Crohna.
b. ROCHE za: pertuzumab będący nowym standardem leczenia HER2-dodatniego, zaawansowanego raka piersi.

1.2 innowacyjny produkt leczniczy w leczeniu zamkniętym:
a. BRISTOL-MYERS SQUIBB za: niwolumab - immunoonkologiczną terapię, stanowiącą przełom w leczeniu onkologicznym pacjentów z zaawansowanym czerniakiem oraz w leczeniu raka płuca.
b. MSD za: pembroliumab - stosowany w leczeniu zaawansowanego (nieoperacyjnego lub przerzutowego) czerniaka u osób dorosłych.
c. ASTELLAS za: enzalutamid - umożliwiający przedłużenie życia oraz poprawę jakości życia  pacjentów z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację.
d. PFIZER za: kryzotynib - stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów chorujących na niedrobnokomórkowego raka płuc.

1.3 innowacyjna szczepionka:
a. SANOFI PASTEUR za: skojarzoną, sześciowalentną szczepionkę zapobiegającą 6 chorobom zakaźnym, równocześnie charakteryzującą się innowacyjnym systemem przygotowania.

II.  kategoria: Innowacyjne odkrycie naukowe:
a. Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN za:
nośniki polimerowe do termicznie kontrolowanego wytwarzania i oddzielania arkuszy komórek skóry i nabłonka PolyCell - innowacyjne termo czułe podłoża, które zastosowane w hodowli arkusza komórek własnych pacjenta wspomagają leczenie oparzeń i trudno gojących się ran.
b. Dr hab. prof. nadz. Marek Wojnarowski z Centrum Zdrowia Dziecka za: leczenie uporczywie nawracających pooparzeniowych zwężeń przełyku sondą-protezą przełykową.

III. kategoria: Innowacyjny wyrób medyczny:
a. AssisTech Sp. z o.o. za: system C-Eye - w pełni zintegrowane rozwiązanie pozwalające zarówno na ogólno pojętą ocenę funkcji poznawczych pacjentów, rehabilitację neurologiczną, jak również komunikację alternatywną.

IV.  kategoria: Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny:
a. Prof. dr hab. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej, Wydział ETI, Katedra Systemów Multimedialnych za: „CyberOko” - metodę i technologię diagnozowania stanu świadomości oraz stymulowania pacjentów po urazie mózgu (będących w śpiączce lub w stanie wegetatywnym).

O PRIX GALIEN w Polsce i na świecie:  
Nagroda Prix Galien przyznawana jest jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych i rozwiązań informatycznych dla medycyny, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Prix Galien od 45 lat wyłania najważniejsze innowacje: takie, które zmieniają chorobę śmiertelną w przewlekłą, a chorobę przewlekłą w taką, którą da się całkowicie wyleczyć. Nagradza także rozwiązania mające przełomowy wpływ na branżę ochrony zdrowia, które pomagają lekarzom w ich codziennej pracy i podnoszą jakość życia pacjentów. Na straży najwyższego poziomu merytorycznego stoi niezależna kapituła, gromadząca 12 wybitnych postaci środowiska farmaceutycznego i medycznego pod przewodnictwem prof. Cezarego Szczylika, wyśmienitego onkologa i hematologa.

SERWIS PR: Agnieszka Starzyńska, 7PR 4Strategy, tel. +48.537.564.495, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Data dodania: piątek, 09 października 2015
 
Baner Regionalna Strategia Innowacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe
Logo projektu Usługi doradcze dla MŚP
Logo projektu KEEP ON
Logo projektu ENERSELVES
Baner aktualizacji uszczegółowienia inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region
Współpraca międzynarodowa
Kręgi innowacji
Innowacje na Facebooku
Kanał You Tube
Nowości

 
cofnij do góry
copyrights @ 2010 - 2024
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Inwestycji i Rozwoju
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy


Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego