Świętokrzyski Portal Innowacji
 
Wersja dla niewidomych
Szukaj


English version

"Najszybszym sposobem na odniesienie sukcesu jest podwojenie tempa popełniania pomyłek."
Thomas Watson,
twórca potęgi IBM

Jesteś 384304 gościem
na naszej stronie
Świętokrzyski Portal Innowacji - Innowacyjny projekt EDUSCIENCE w Świętokrzyskiem
Od marca 2011 r. trwa w całej Polsce pierwszy etap innowacyjnego projektu Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W dniach 24-25 maja 2011 r. w hotelu „Senator” w Starachowicach miało miejsce pierwsze regionalne spotkanie diagnostyczne dla województwa świętokrzyskiego.

Projekt EDUSCIENCE skierowany jest do uczniów i nauczycieli z 250 szkół w całej Polsce na wszystkich etapach kształcenia, w tym kilkunastu szkół z woj. świętokrzyskiego. Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy uczniów i uczennic poprzez opracowanie, pilotażowe wdrożenie oraz upowszechnienie innowacyjnych programów nauczania z wykorzystaniem interaktywnej platformy e-learningowej.  W ramach projektu powstaje nowoczesna platforma, na której umieszczone będą lekcje z zakresu geografii, chemii, fizyki przygotowane przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GEOPLANET, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanografii oraz Centrum Badań Kosmicznych. Pracom naukowców towarzyszą nauczyciele praktycy pod okiem specjalistów metodyków.

Obecnie dwudziestoosobowa grupa nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych z województwa świętokrzyskiego opracowuje propozycje nowoczesnych, interaktywnych lekcji, które w najbliższej przyszłości będą stanowiły zasoby platformy EDUSCIENCE. Autorzy pracują w szkołach różnych etapów edukacyjnych:
  • I i II etap edukacyjny: Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie, Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szkoła Podstawowa w Skorzeszycach, Szkoła Podstawowa w Brzechowie, Szkoła Podstawowa w Rudzie Strawczyńskiej, Szkoła Podstawowa w Oblęgorku
  • III etap edukacyjny: Gimnazjum w Oblęgorku, Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gimnazjum w Woli Jachowej
  • IV etap edukacyjny: I LO w Skarżysku Kamiennej, VI LO w Kielcach.
Podczas spotkania w Starachowicach Świętokrzyscy nauczyciele pracowali pod kierunkiem Leszka Lotkowskiego – Kierownika Projektu i jego zastępczyni - Joanny Maciak, Katarzyny Lotkowskiej – Głównego Metodyka Projektu oraz Małgorzaty Jas – Koordynatora Wojewódzkiego EDUSCIENCE. W spotkaniu uczestniczył także Janusz Juszczyk z Biura Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Bogaty program spotkania obejmował między innymi prezentację szczegółów projektu EDUSCIENCE oraz wykład Głównego Metodyka – Katarzyna Lotkowska mówiła o tajnikach skutecznego uczenia się i efektywnym wykorzystaniu potencjału ludzkiego mózgu w procesie dydaktycznym. Interaktywnej prezentacji założeń platformy e-learningowej dokonał dyrektor American Systems – Karol Maj. Podczas wykładu, prowadzonego on-line, była okazja do zadawania pytań. Podobnie wyglądał interaktywny wykład metodyków PAN z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. W efekcie warsztatów, w drugim dniu spotkania, powstało kilka scenariuszy lekcji, wypracowanych w grupach dla klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej, dla gimnazjum i dla szkoły ponadgimnazjalnej.

Co warto jeszcze wiedzieć o projekcie EDUSCIENCE?

Wszystkie powstające w projekcie scenariusze dotyczą treści i wymagań nowej podstawy programowej i wykorzystują zarówno nowoczesne technologie, jak i zasoby instytutów naukowych, stacji badawczych, obserwatoriów uczestniczących w przedsięwzięciu.
Projekt będzie realizowany do 30 listopada 2014 r. Począwszy od roku szkolnego 2012/2013 uczniowie, dzięki Polskiej Akademii Nauk, uczniowie będą mogli korzystać bezpośrednio z wiedzy naukowców, zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi i osiągających sukcesy na skalę międzynarodową. Dzieci i młodzież biorący udział w projekcie będą mieli okazję wziąć udział m.in. w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie.
Zaplanowano także zajęcia lekcyjne w obserwatoriach w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Świdrze i Helu oraz w laboratorium i Muzeum Ziemi w Krakowie. Część zajęć będzie transmitowana ze statku badawczego Oceania lub odbędzie się na statku Horyzont II, gdzie uczniowie będą mieli niepowtarzalny, bezpośredni kontakt z nauką. Zasoby dydaktyczne platformy e-learningowej, bezpośrednie transmisje z interesujących miejsc, wycieczki, pikniki i festiwale naukowe sprawią, że poznawanie świata science będzie miało żywy, fascynujący charakter.

Wypracowane e-materiały będą kompatybilne z tablicami multimedialnymi, które z pewnością uatrakcyjnią proces uczenia się w szkołach uczestniczących w projekcie.  


Więcej o projekcie na stronie www.eduscience.plData dodania: czwartek, 02 czerwca 2011
 
Aktualizacja Regionalnej Strategii Innowacji
Baner aktualizacji uszczegółowienia inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo obchodów 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region
Logo projektu Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe
Współpraca międzynarodowa
Logo projektu Usługi doradcze dla MŚP
Logo projektu KEEP ON
Kręgi innowacji
Innowacje na Facebooku
Kanał You Tube
Targi "Praca Kariera Rozwój" 2015
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 11697
Świętokrzyski System Innowacji dla EDUKACJI
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 10942
Relacja z Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory 2015
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 11147
Podpisanie porozumień z Koordynatorami inteligentnych specjalizacji
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 11074
Nowości

 
cofnij do góry
copyrights @ 2010 - 2019
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Polityki Regionalnej
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy


Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego