Świętokrzyski Portal Innowacji
 
Wersja dla niewidomych
Szukaj


English version


Jesteś 384304 gościem
na naszej stronie
Świętokrzyski Portal Innowacji - Piknik Naukowy w Ostojowie

Piknik Naukowy w OstojowieProdukcja pasty do zębów dla słonia, próba spalenia 20-złotowego banknotu czy mrożące krew w żyłach „przecinanie ręki”, to niektóre z efektownych pokazów, które 12 grudnia rozpoczęły podróż uczniów w świat nauki.

Tego dnia w Szkole Podstawowej w Ostojowie odbył się Piknik Naukowy, zorganizowany w ramach ogólnopolskiego projektu EDUSCIENCE. Głównym celem projektu jest podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii. W Pikniku uczestniczyli uczniowie miejscowej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach i Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie. Wzięli oni udział w pokazie naukowym, ciekawych zajęciach lekcyjnych, warsztatach oraz pokazach w przenośnym planetarium.

Po inauguracyjnym pokazie dla wszystkich uczniowie zostali podzieleni na grupy i uczestniczyli w czterech warsztatach, podczas których mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia. Do większości z nich używano powszechnie dostępnych pomocy jak: ocet, flamastry, papier śniadaniowy, balony, woda, pieprz. Młodzi naukowcy badali ciekawe zjawiska zachodzące w przyrodzie i sprawdzić, na czym polega napięcie powierzchniowe cieczy, w jaki sposób wykorzystać siłę odrzutu do napędzania silników, czy też na czym polega siła tarcia. Zdaniem uczniów najciekawszym warsztatem był ten, podczas którego poznawali zjawisko chromatografii.

Oprócz warsztatów na sali gimnastycznej zostały również przygotowane stanowiska samoobsługowe, na których można było ułożyć model układu słonecznego, model człowieka czy most Leonarda da Vinci.  Wielu uczniów korzystało z gier logicznych, w tym udostępnionych przez Biuro Innowacji Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Szczególne zainteresowanie wzbudził „Nerwusometr”, czyli gra elektryczna, w której należało pokonać całą trasę bez dotknięcia przewodu.  Dotknięcie zamykało obwód elektryczny,  pojawiał się wtedy sygnał dźwiękowy i zapalały się  diody.

Najbardziej jednak wszystkim podobało się w przenośnym planetarium „Ursa Major”, czyli Wielka Niedźwiedzica. Prowadzący spotkanie naukowiec opowiadał o kosmosie, pokazywał konstelacje gwiezdne, planety, znaki zodiaku,  fazy Księżyca, zjawisko równonocy i zaćmienia słońca.

Prócz tego uczniowie klas, które biorą udział w projekcie EDUSCIENCE, uczestniczyli w lekcjach dydaktycznych. Uczniowie z SP nr 19 w Kielcach i SP z Kunowa podczas swoich lekcji testowali zmysł wzroku i poddawali go różnorodnym złudzeniom optycznym. Uczniowie z SP w Ostojowie wybrali temat: Maszyny proste - czyli jak Archimedes chciał poruszyć ziemię.

Dla wszystkich był to dzień wielkich emocji i wrażeń, zakończony losowaniem nagród przygotowanych przez organizatorów i Urząd Marszałkowski w Kielcach. Piknik wspaniale połączył zabawę z nauką i pozwolił lepiej zrozumieć zagadnienia matematyczno- przyrodnicze dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzy. W przyszłym roku pikniki EDUSCENCE, pobudzające wyobraźnię i wspomagające kreatywny rozwój ponownie zawitają do naszego województwa, tym razem do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Data dodania: czwartek, 20 grudnia 2012
 
Aktualizacja Regionalnej Strategii Innowacji
Baner aktualizacji uszczegółowienia inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo obchodów 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region
Logo projektu Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe
Współpraca międzynarodowa
Logo projektu Usługi doradcze dla MŚP
Logo projektu KEEP ON
Kręgi innowacji
Innowacje na Facebooku
Kanał You Tube
Targi "Praca Kariera Rozwój" 2015
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 11476
Świętokrzyski System Innowacji dla EDUKACJI
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 10716
Relacja z Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory 2015
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 10929
Podpisanie porozumień z Koordynatorami inteligentnych specjalizacji
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 10808
Nowości

 
cofnij do góry
copyrights @ 2010 - 2019
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Polityki Regionalnej
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy


Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego