Świętokrzyski Portal Innowacji
 
Wersja dla niewidomych
Szukaj


English version


Jesteś 384304 gościem
na naszej stronie
Świętokrzyski Portal Innowacji - Wizjonerzy z Inwexu

Portal InnowacjiZgubić się w Kielcach? Można, jeśli drogi są rozkopane, a droga objazdu źle oznakowana. Wreszcie widzę wieżowiec Exbudu. Na czwartym piętrze w nowoczesnym biurze mieści się wyjątkowa firma w Polsce. Wyprzedzająca swoimi wyrobami świat o kilkanaście lat.

Na początku pracowali w garażu. Zaczęło się od Stanisława Szczepaniaka, ojca Remigiusza. Genialnego wynalazcy chemika, wicemistrza Polski w rzucie oszczepem, byłego pracownika zakładów FŁT Iskra. To on założył w latach 80. Inwex, od początku ze statusem jednostki innowacyjno-wdrożeniowej. Jako pierwszy w Polsce, po całej serii śmiertelnych zatruć, wyeliminował cyjanki z kąpieli do cynkowania różnych powierzchni i wprowadził bezcyjankowe kąpiele do cynkowania z połyskiem. 20 lat temu jeszcze jedna sprawa nie dawała spokoju Stanisławowi Szczepaniakowi. Tony zanieczyszczonej wody, po olejowych chłodziwach do obróbki metali, zanieczyszczały środowisko. Jeden gram takiej substancji zatruwał metr sześcienny wody na 30lat! Jako pierwsi wymyślili zatem chłodziwa na olejach roślinnych, które rozkładały się w wodach gruntowych po 30 dniach.

Remigiusz Szczepaniak nie kryje zadowolenia, mówiąc o praktycznie rodzinnej firmie. – Tata jest mózgiem, mama pisze i tworzy dokumentację patentową, żona zajmuje się nową działalnością spółki związaną z medycyną i kosmetologią najnowszej generacji. I mamy jednego sędziego – rynek. To on weryfikuje nasze wyroby. Muszą zostać sprzedane. Oczywiście, zdarzają nam się wynalazki, które nie mają jeszcze odbiorców – te odkładamy na lepsze czasy.

Inwex nie ma produktów nieinnowacyjnych. Kieruje się zasadą wprowadzania na rynek preparatów dla przemysłu metalowego, jakich inni nie wymyślili. – Nasza chemia samochodowa jest wykorzystywana w General Motors, Fiacie, BMW, a budowlana na placach budowy całego kraju – mówi Remigiusz Szczepaniak. – Kopalnie, przemysł hutniczy, narzędziowy, lotniczy korzysta z naszych ekologicznych, szybko rozkładających się w środowisku cieczy hydraulicznych, chłodziw, środków czyszczących i myjących, preparatów i olejów. Za wynalezienie i produkcję tych wyrobów mój ojciec i firma otrzymali, od 1972 roku, ponad sto polskich i światowych nagród za innowacje.

Inwex miał szczęście, że jego założyciel nie dość, że świetny wynalazca okazał się również świetnym managerem. – Tata wiedział, że 80% wynalazców zakładających firmy, bankrutuje po roku. Nie chciał do tego dopuścić. Starannie przez lata budował rynek zbytu. Jeździł na targi wynalazców i fachowe spotkania. Dowiadywał się, co jest bolączką w przemyśle wydobywczym, hutniczym, metalowym. Tym sposobem wymyśliliśmy biodegradalne, bezolejowe i niepalne ciecze w urządzeniach kopalnianych  – kontynuuje Remigiusz.

Ale nie zawsze jest tak, jak sobie wymarzyli wizjonerzy z Inwexu. Był moment kradzieży ich wynalazku i ucieczki sprawcy za granicę, był moment odejścia niektórych odbiorców zwabionych tańszym rynkiem azjatyckim. Czasami żal, że przemysł, prawo i nastawienie urzędników nie nadążają za ich wynalazkami. Nowe przepisy unijne miały wyeliminować chrom sześciowartościowy z śrub do łączenia w motoryzacji. Przepis nie wszedł w życie na kolejne 5 lat, bo tylko Inwex miał tanią technologię do zaoferowania, czego nie mogły przełknąć pierwszoligowe kraje unijne.

– Nie oglądamy się za siebie – twierdzi Remigiusz, uśmiechając się. – Jeszcze nie jednych zadziwimy. Pracujemy nad wytwarzaniem zimnej plazmy, która może ograniczyć dwutlenek węgla nawet o40%. Myślimy o bezpiecznych, biodegradalnych technologiach, stosowanych przy wydobyciu gazu łupkowego. Żona prowadzi firmę Invex Remedies, gdzie jako znów pierwsi w Polce i jedyni na świecie, stosujemy w dermokosmetykach monoatomowe złoto, srebro i platynę.

Monika Szczepaniak nie kryje zaaferowania nowymi wyzwaniami. – Nasze kosmetyki są na wskroś nowatorskie. Monoatomy metali szlachetnych w nich zawarte są dużo mniejsze i przez to bardziej wchłaniane przez ciało człowieka niż inne stosowane do tej pory nanocząsteczki. Nie jest to łatwy rynek, opanowany przez uznane polskie i zagraniczne marki. Ale ja nie boję się wyzwań i chcę powalczyć. Moim atutem jest jakość i innowacyjność.

Do zakładu w Sitkówce-Nowinach jadę z Pawłem Kamińskim, dyrektorem handlowym Inwexu, wspólnikiem i przyjacielem Remigiusza Szczepaniaka. – Jestem chrzestnym jego dzieci – śmieje się – i pracownikiem, który za żadne skarby nie opuściłby tej firmy. Tu jest dobra atmosfera do pracy, nieszablonowe podejście do zagadnień, ciągle nowe produkty i branże. Nie ma nudy i rutyny. Jesteśmy stale w czołówce. Mimo, że w galwanotechnice jest ogromna konkurencja – niemiecka, francuska, włoska.

Oglądam zakład, rozlewnię chemikaliów, laboratorium kosmetyczne, magazyn wyrobów gotowych. W oczach Pawła Kamińskiego widać dumę. – Tu działa zasada – wymyślić – wdrożyć – sprzedać – serwisować. Klientów mamy w Polsce, Europie, obu Amerykach. Przez kryzys przeszliśmy suchą nogą i liczymy, że prawno-urzędnicze nastawienie do nas się zmieni, bo przecież Polska stoi na małych i średnich firmach. To sól tej ziemi. Jeśli firma myśli i działa kategoriami jutra, wtedy wyznacza tendencje i kierunki dla innych, także konkurencji. Inwex udowadnia, że połączenie innowacyjności produktowej i zarządczej wsparte ciągłym poszukiwaniem nowych rozwiązań i przyjazną kulturą pracy, wyzwalającą kreatywność pracowników to najlepsza droga do trwałego, rynkowego sukcesu – mówi Grażyna Buczyńska z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Data dodania: piątek, 24 sierpnia 2012
 
Aktualizacja Regionalnej Strategii Innowacji
Baner aktualizacji uszczegółowienia inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego
Logo obchodów 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego
Logo projektu nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region
Logo projektu Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe
Współpraca międzynarodowa
Logo projektu Usługi doradcze dla MŚP
Logo projektu KEEP ON
Kręgi innowacji
Innowacje na Facebooku
Kanał You Tube
Targi "Praca Kariera Rozwój" 2015
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 11665
Świętokrzyski System Innowacji dla EDUKACJI
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 10911
Relacja z Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory 2015
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 11121
Podpisanie porozumień z Koordynatorami inteligentnych specjalizacji
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Odsłon: 11036
Nowości

 
cofnij do góry
copyrights @ 2010 - 2019
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Polityki Regionalnej
Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy


Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego